A boston terrier

Egy kis történelem

Harci kutyából Családi eb.

Habár a Boston terriert alapító kutyák Angliából származtak, a fajta Bostonban, Massachusetts államban, az Egyesült Államokban alakult ki az 1800-as évek környékén, és egyértelműen amerikai fajtának tekintik.

Ezidőtájt a kutyaviadalok még népszerű szórakozásnak számítottak, tulajdonképpen ennek is köszönhetjük a fajta létrejöttét.

A Bull Terrier, a Bulldog, a Francia Bulldog és a White English Terrier fajták keresztezésével szerették volna megalkotni azt a tökéletes harci kutyát, aki minden téren megállja a helyét a viadalokon. Legyen gyors, izmos, erős és intelligens. Hamar kiderült, hogy a fajta, amit létrehoztak, remek partner a mindennapokban, kiütközött, hogy kevés jobb kisérő kutya létezik nála.

Egy történet szerint Robert C. Hooper Judge nevű kutyája az ősapja minden mai boston terrierek. Judge egy csíkos színezetű, szögletes fejű, rövid orrú, erős testfelépítésű kutya volt, nyakán fehér gallérral. Súlya 13kg-ot nyomott. 

Judge dédunokáját, Bernard’s Mike-ot tekintik az első modern boston terriernek, aki már hordozta a megfelelő fajta jegyek. Mike egy világos csíkos, rövid testfelépítésű, rövid farkú, nagy fehér gallérú kutya volt. Hatalmas kerek és kifejező szemei voltak, ami feltétele a boston terrier tökéletes arckifejezésének.

A korai években még a Bull Terrierek között bírálták az első bostonokat, külön osztályt kaptak „kerek fejű bull terrier” néven. Rengeteg nevezés érkezett és évről évre nagynépszerűségnek örvendett ez a fajta.
Korabeli fedeztetési hirdetés

Ennek és az elkötelezett tenyésztők kitartó munkájának köszönhetően, sikerült mind küllemben, mind természetben rögzíteni a mai boston terriert. Így végül 1893 Február 23-án elismerték önálló fajtának és megalakult az Amerikai Boston Terrier Klub.  

Az egykori harci kutyából mára tökéletes, kiegyensúlyozott társasági kutya lett.

Saját tenyésztésű kutyáink ősei

Büszke vagyok rá, hogy híres amerikai kutyák szerepelnek az általam tenyésztett kutyák felmenői között. Számomra ezek a kutyák testesítik meg az ideális boston terriert, a tenyésztési célom többek között, hogy amennyire lehetséges, vissza tudjak nyúlni a régi vonalakhoz, és rögzíteni tudjam a saját tenyészeteben is azokat a fajta jegyeket, amik igazán jellemzik a boston terriert.

Fajta leírás

Jellem

A boston terrier a kisérő kutyák csoportjába tartozik, magasfokú intelligencia, bátorság, élénkség jellemzi. Rendkívül barátságos és szórakoztató a fajta, ezért is örvend ekkora népszerűségnek.

Megjelenés

A boston terrier megjelenése legyen kvadratikus, a lábak hosszúsága legyen arányban a törzs hosszúságával. 

Erős fajta, teste rövid, feszes nem szabad sem túl vékonynak, sem pedig túl durvának hatnia, meg kell őriznie az eleganciáját, ami a fajtát jellemzi. 

Tekintete intelligenciát sugározzon, feje legyen arányban a kutya teljes nagyságával. Szemei nagyok, kerekek és sötét színűek.

Fülei kicsik, felállóak.

Az arcorr rövid és kvadratikus, ránctalan. Az orr színe fekete.

Az állkapcsa széles, nem ferde, harapása harapófogó vagy enyhe előre harapás. Ajkak mélyek, de nem lógnak, zárt állapotban takarják a fogakat. 

A nyak elegáns és harmónikus átmenetet képez a vállakhoz. A hátvonal egyenes és a far a faroktő felé enyhén lejt. A test rövidnek látszódjo

Az elülső végtagok egyenesek, a könyök nem fordul sem kifelé, sem befelé. 

A combok erősek és jól izmoltak, jó térd ízület szögeléssel. A hátsó lábközép rövid és nem fordul se befelé se kifelé.

A mancsok kicsik, kerekek, körme rövid. 

Farok rövid, egyenes vagy csavart, nem vágják. 

Mozgása kecses, de dinamikus, erőt fejez ki.

Méret

A fajta standard három méretet említ,

6,8 kg alatt

6,8-9 kg

9-11,3 kg

Súly szerinti megkülönböztetés a gyakorlatban nem létezik. Kiállításokon nem bírálják súly szerint külön a fajtát, és tenyészteni sem tenyésztünk méret szerint.

Szőrzet és szín

A boston terrier szőre rövid, sima, fényes és puha tapintású. Nincs ajszőre.

Színe lehet csíkos, fekete vagy seal.

A csíkos szín lehet sötét, közepes  vagy egészen világos árnyalatú.

A seal szín fekete, vöröses csillogással, ami csak a napfényben vagy más erős fényben látszik. 

A fehér jegyek, amik nélkül a boston terrier nem boston terrier:

  • minumum jegyek: fehér rajzolat a fang körül, fehér folt a szemek között, fehér szügy.
  • kívánt rajzolat: fehér rajzolat a fang körül, egyenletes fehér folt a szemek között, és a fej felett, fehér a nyak körül és a szügyön, elülső lábak részben vagy egészen fehérek, a hátsólábak az ugró ízület alatt legyenek fehérek.

Ápolás, kozmetika

Sokszor megkérdeznek, hogy milyen kozmetikát igényel egy boston terrier. Azt gondolnánk, hogy egy rövid szőrű kutyával nincs sok teendő. Ez azonban nem igaz. 

Szőrápolás

Szőrét rendszeresen át kell kefélni, ha nem szeretnénk, hogy a lakás tele legyen apró szőrszálakkal.

Érdemes a sétára magunkkal vinni egy gumikefét, és hetente 3-4 alkalommal átfésülni vele. 

Amire még szükségünk lesz az egy Zorró kefe. Ezt vedlési időszakban, illetve szinten tartás miatt, hetente-kéthetente érdemes használni. Ezzel a kefével nagyon óvatosan kell kifésülni a kutyát, hogy ne sértsük meg a bőrét.

Tipp: téli, hideg időszakban ha nem szeretnénk az utcán kifésülni a kutya szőrét, be tudjuk tenni a kádba, és ott fésüljük meg. Így nem fog szállni az egész lakásban a szőr, és gyorsan ki is tudunk takarítani utána.

Fürdetés

Havonta-kéthavonta meg lehet fürdetni őket, azonban nem szabad túlzásba sem esni, mert a sűrű fürdetéssel kiszáríthatjuk kedvencünk bőrét, ami utána viszketni, és korpásodni fog.

Mindenképpen profi kozmetikumokat ajánlok. És fontos, hogy nem csak sampont, hanem balzsamot is érdemes használni. Egy alapos fürdetés része szintén a gumikefe, amivel ha átdörgöljük a kutya vizes testét, könnyen el tudjuk távolítani az elhalt szőrszálakat.

Fültisztítás

Érdemes bizonyos időközönkét belenézni kutyánk fülébe is. Van akinek rendszeres takarítást igényel a füle, van akinek semmit. Kisebb szennyeződéseket az ujjunk köré tekert papír zsebkendővel tudjuk kitörölni, illetve léteznek fültisztító folyadékok, amivel kimoshatjuk a mélyebben lévő koszt.

Fontos, hogy fürdetéskor próbáljuk elkerülni hogy a fülükbe víz jusson, mert ez gyulladáshoz vezethet. Ezt a legkönnyebben úgy tudjuk megtenni, hogy a hüvelyk és a mutató ujjunkkal leszorítjuk a kutya fejéhez a két fülét, miközben a fejét mossuk.

Karomvágás

Talán az egyik legfontosabb pontja a kozmetikának. Ez az, amitől a gazdik sokszor tartanak, de ha rászánjuk az időt, hogy ehhez a procedúrához hozzászoktassuk a kedvencünket, akkor nagyon könnyű dolgunk lesz.

Miért fontos ennyire a karom megfelelő hosszúságának megtartása?

A túl hosszú karom akadályozza a kutyát a mozgásban, nem az ujjain jár ilyenkor hanem a karmain, ami instabilitáshoz, és hosszú távon anatómiai deformitásokhoz vezet, ami komoly fájdalmakkal jár. Kifelé fordulnak a mancsok, az ujjak ellapulnak, a szép zárt, erős, kerek mancs eltűnik. Könnyebben beakad a hosszú karom, ami gyakran tőből le is szakad ezzel fájdalmat okozva a kutyának.

A karomok rövidítését elvégezhetjük:

  • elektromos reszelővel
  • papír műköröm reszelővel
  • karomvágóval 
Hosszú karom
Vágás után
Vágás és reszelés után

Hetente ellenőrizzük kutyánk karmát. Az elején, amíg nem érjük el a kívánt hosszt, érdemes 3-4 naponta visszareszelni vagy vágni a kutya karmát, hogy minél hamarabb visszahúzódjon az ér.

A tökéletes karomhossz, amikor a kutya a négy lábán úgy áll, hogy eközben a karmok nem érintik a talajt.

Tipp: ha a karomvágás után a papírreszelővel átreszeljük a karmát a kutyának, nem lesz éles, nem fog karcolni.

Hasznos tudnivalók és Tévhitek a fajtáról

„Kevés a mozgásigénye”

Nem, nem, nem és nem. Aki ezt állítja az nem ismeri igazán a fajtát. Igenis szükséges a fizikai lemozgatás, ha ezt nem tudjuk biztosítani a kutyánk számára, akkor ne ezt a fajtát válasszuk. Nem lehet beskatulyázni, hogy napi x óra mozgatás elegendő nekik, minden kutya más és más, mindegyiket máshogy lehet lefárasztani. Van, aki aportírozik, van aki a gazdájával együtt fut, van aki a kutyatársaival szaladgál. A mozgás minősége fogja megmutatni, hogy a kutyánk kellően elfáradt-e vagy sem. De nem a „megyünk pórázon egy kört a lakótelepen” fajta! Kérem, hogy ezt mindenki tartsa szem előtt!

„Nagyon intelligens”

Nagyon! Ha jó kezekben vannak, akkor a határ a csillagos ég. Nagyon szeretnek együtt dolgozni a gazdival, szinte bármire megtaníthatóak. Agility (akadály verseny), obedience (engedelmes gyakorlatok), örző-védő vagy csak simán otthon egy kis trükk tanítás, bármelyikben partnerünk lesz.

Sokan nem is gondolnák, de a szellemi munka is lefárasztja a kutyánkat. Esős időben egy új trükk megtanításával, pótolhatjuk az elmaradt hosszú sétánkat!

„ Kertben tartható”

Nem! És ilyen tartási körülmények mellett nem is adunk el kiskutyát. Nem csak azért mert a boston terriernek nincs ajszőre, és fázna kint. Vannak már szuper fűthető kutyaházak, és a telek is egyre enyhébbek. Azért mert a boston terrier egy társasági kutya. Aki ezt nem érti meg, nem tud ezzel azonosulni, ne ezt a fajtát válassza! Neki ott a helye, ahol a gazdája is van, ott érzi magát jól és ez adja meg neki azt, amitől lelkileg is kiegyensúlyozott kutya lesz.

„Nem hullik a szőre”

Óriási tévhit. Igenis hullik! A szobában tartott kutyák esetén megszűnik a normál értelemben vett vedlési időszak. Így folyamatos ápolást igényel a bundájuk. Ha rendszeresen kozmetikázzuk őket, akkor ez a szőrhullás minimalizálható. (szőrápolásról részletesen)

„Nem ugatós”

Attól függ. Maga a fajta nem ugatós, azonban nagyon könnyen el lehet őket rontani, főleg amig picik. Sokszor a gazdik észre sem veszik, hogy hány alkalommal jeleznek vissza pozitívan a kutyának egy egy játékos vakkantásra, vagy hisztire. És már kész is a „baj”, magunk teremtjük meg az ugatós ebet.

„Szereti a gyerekeket”

Nevelés és szocializáció kérdése. Nagyon körültekintően kell a kutyát és a gyereket összeszoktatni. Mindig felnőtt felügyelete mellett játsszon a gyerek a kutyával. 

„Bírja az utazást”

Szoktatás kérdése. Van, amelyiküknek nincs baja vele, van, aki izgul és nyáladzik, esetleg hány is utazás közben. Ehhez is fokozatosan hozzá lehet őket szoktatni. Az izgulósabb kutyáknak a műanyag boxot szoktuk javasolni. Minél kevesebb inger éri utazás közben, anál előbb megnyugszik, és megérti, hogy nem történik semmi rossz vele.

„A kan kutyák jelölnek a lakásban”

Ha „nincs rend a fejében”, akkor igen. Az ilyen fajta jelölések leggyakrabban abból adódnak, hogy a kutya nem tudja hol a helye a falkában! Egy kiegyensúlyozott kutya-gazda kapcsolat esetén egyik kutyának, akár ivaros kannak sem, jut eszébe ilyesmit csinálni a lakásban. 

„Horkol ”

Aki nyomott orrú fajtát választ, annak hozzá kell szoknia, hogy „hangosabb az alapjárat” mint a hosszabb orrú fajták esetén. Ha ez minket zavar, vagy nem tudunk vele azonosulni, akkor ne ezt a fajtát válasszuk. A bostonok között is vannak, akik horkolósabbak, vagy hangosabbak, és van, akivel nyugodtan tudunk egy szobában aludni. De fontos szem előtt tartani, hogy jellemzően „röfögősebbek”.

„Meg akar fulladni”

A jelenség neve a „reverse sneezing” vagyis visszafelé tüsszögés. Vannak fajták, akikre ez jellemző. Elsőre nagyon ijesztőnek tűnik, hogy a kutya kimerevedett nyakkal próbál levegő után kapkodni, miközben olyan hangot ad ki mintha a saját nyálába akarna megfulladni. Ez egy teljesen áltagos jelenség. Nem fordul elő nagyon gyakran, de jellemző rájuk!

„Könnyű tartani”

Minden szempontból remek társ, egy csodálatos, kiegyensúlyozott családi kutya. Méretei és fizikai adottságai remekül illeszkednek egy városias életformához. Azonban az első 1-1,5 évet igenis rá kell szánni a nevelésre, szocializációra. Érdemes a kölyökkutyát oviba majd iskolába is elvinni, főleg első kutyás gazdiként. De tapasztaltabbak orra alá is borsot tudnak törni, ha nem következetes velük az ember.

„Rosszul bírja a meleget” 

Sem a túl meleget, sem a túl hideget nem bírják túl jól. 

Nyáron a nagy melegben nagyon oda kell rájuk figyelni, kerülni kell a túlhevülést, érdemes korán reggel és késő este időzíteni a sétákat. Ha tehetjük a labdázás helyett úsztassuk őket. 

A rövid orr hátránya, hogy a hideg levegőt nem tudja kellően felmelegíteni, így könnyebben megfáznak. Télen, ha nagy mínuszok vannak, rövidebb séták ajánlottak. Esetleg egy téli kabátot is beszerezhetünk.